✔ Fri frakt över 399 kr ✔ Fri retur ✔ 1-3 dagars leverans
15%
Klicka för att zooma

Formal Classic

Tailoring Services – Så funkar det

  • Välj mellan fem modeller, gjorda för att skräddarsys efter dina behov, se alla modeller.
  • Osäker på storlek? Beställ hem en provbox här innan du beställer första gången.
  • Välj tyg, färg och eventuella anpassningar.
  • Vi producerar kostymen efter din beställning, därför är retur inte möjligt. Leverans sker inom 3-4 veckor.​
  • Du väljer skräddare för att anpassa din kostym till perfekt passform.​
  • Care of Carl betalar dig för skräddarkostnaderna.
  • Du får 1500 kr att använda för justeringar, vilket är tillräckligt för att anpassa både kavaj och byxa enligt dina önskemål.
★★★★★

Fast and careful delivery, perfect

Rasmus M | 2023-12-28
★★★★★

Fast and careful delivery, perfect

Melvin W | 2023-12-28

Steg 1: Välj passform på byxan

Om produkten
Formal är vår mest mångsidiga kostym som lämpar sig till alla tillfällen oavsett om du ska på bröllop eller vill ha en kostym till jobbet.
  • Produktbeskrivning

      Kostymen på bilderna har "Navy Plain" som tyg.

      Kavaj

      • Uppbyggnad: Okonstruerad
      • Knäppning: 2 knappar
      • Foder: Halvfodrad
      • Slag: Trubbiga
      • Fickor: Lock
      • Rekommenderande tillfällen: Passar till samtliga tillfällen
      • Kavajen är samma för våra två passformer och framtagen för att passa bra ihop med både den avsmalnade och mer kontemporära byxan Slim likväl som Classic - den av de två rymligare passformen av ett mer traditionellt snitt.

      Byxa

      • Side-adjusters
      • Ett frontveck
      • Passpoalerade bakfickor
      • Innerfoder över låren
      • Hög midja
      • Rak passform
      • Byxorna levereras i rålängd

      Kavajen är samma för våra två passformer och framtagen för att passa bra ihop med både den avsmalnade och mer kontemporära byxan Slim likväl som Classic - den av de två rymligare passformen av ett mer traditionellt snitt.

      ★★★★★

      Jag är supernöjd med fit och tygkvalitet och sömnad - sitter perfekt.
      Väldigt uppskattat att man även får skrädderibidrag för att korrigera kostymen- mycket generöst och fantastisk service av Care of Carl!

      Fredrik A | 2023-11-28
      ★★★★★

      Mycket bra service och kvalitet på produkten.
      Valmöjligheterna på tyg och modell gjorde det enkelt att hitta precis en sån kostym jag ville ha. Överlag otroligt nöjd!

      Pontus S | 2023-12-05

Steg 2: Välj storlek

Storlek kavaj:

46

48

50

52

54

Storlek byxor:

46

48

50

52

54

  • produktens mått
      Mått i cm4648505254
      Ärmlängd4545,54646,547
      Bröstvidd102104106110114
      Midjevidd9498102106110
      Plagglängd7576777879
      Axelmått4545,546,547,549
      Midja8286909498
      Lårvidd6163666769
      Knävidd4850515254
      Fotvidd4142434445
      Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Steg 3: Modell

Formal

Mer om modellen

Steg 3: Passform

Classic

Classic

Steg 3: Tyg

Plain weave

Plain weave

Mer om tyget

Herringbone

Herringbone

Mer om tyget

Twill

Twill

Mer om tyget

Hopsack

Hopsack

Mer om tyget

Flannel

Flannel

Mer om tyget

Steg 4: Färg

Plain weave navy

Plain weave navy

Plain weave dark navy

Plain weave dark navy

Plain weave dark grey

Plain weave dark grey

Plain weave black

Plain weave black

Plain weave brown

Plain weave brown

Herringbone navy

Herringbone navy

Herringbone dark navy

Herringbone dark navy

Herringbone dark grey

Herringbone dark grey

Twill navy

Twill navy

Twill dark navy

Twill dark navy

Twill dark grey

Twill dark grey

Twill black

Twill black

Hopsack dark navy

Hopsack dark navy

Hopsack navy

Hopsack navy

Hopsack black

Hopsack black

Flannel dark navy

Flannel dark navy

Flannel navy

Flannel navy

Flannel dark grey

Flannel dark grey

Flannel light grey

Flannel light grey

Flannel black

Flannel black

Flannel brown

Flannel brown

Steg 5: Extra tillval

Monogrammet placeras under kragen med ett kursivt typsnitt och vit tråd. Monogrammet får vara max sex tecken långt.
Våra kavajer kommer som standard med sprättade knapphål. Med sprättade knapphål begränsas möjligheten att lägga upp eller ned ärmslutet hos skräddare. Om du därför vill ha utrymme att göra just den justeringen hos skräddare rekommenderar vi därför att du väljer osprättade knapphål.
Välj extra lång ärm för en passform mer anpassad för dig med längre armar.
8 500:- 7 225:-
Lägsta pris senaste 30 dagarna innan prissänkning: 8500:-
Vill du fortsätta där du var?
Nej, jag vill börja om
Ja, jag vill fortsätta

Kundrådgivning

Tillbaka

Kontakta oss

Telefon 

033-55 55 270
Vardagar kl 08.00-17.00. 

Chatt

Måndag-Fredag 08-17
Söndagar 18-22

Mail

info@careofcarl.se
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Övriga kontaktvägar

Vill du komma i kontakt med en specifik avdelning hittar du kontaktuppgifter här.


Vanliga frågor

Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

4.75/5 11941 Recensioner

Bra och snabb leverans, relevant information. 

Jakob C

2024-05-15

Köpare

2024-05-04

Fina produkter och snabb leverans! 

Helena P

2024-05-15

Köpare

2024-05-04

Snygga kläder med utmärkt passform. Snabba leveranser.

Lena M

2024-05-14

Köpare

2024-04-29

Funkade som man förväntar sig. Dvs bra. Vill bara ge fem till de som överträffar det man förväntar sig. 

Fredrik P

2024-05-13

Köpare

2024-05-03

Snabbt och snyggt!

Michael H

2024-05-13

Köpare

2024-05-01

Smidig leverans och retur på produkterna jag inte behöll. 

Anders K

2024-05-13

Köpare

2024-05-03

Tydlig presentation av varorna. Stort utbud av varor. Snabba leveranser. Aldrig något krångel.

Sigurd H

2024-05-13

Köpare

2024-05-02

Den exklusiva känslan man förväntar sig, i paketering och produkt. 

Tobias L

2024-05-13

Köpare

2024-04-29

Hjälpsam kundtjänst och lasersnabb leverans, 5 av 5 toasters!

Anton O

2024-05-09

Köpare

2024-04-17

Bra pris, snabb leverans. Toppen

Gerhard J

2024-05-09

Köpare

2024-04-29

Bra utbud och snabb leverans! 

Louise W

2024-05-09

Köpare

2024-04-28

Snabb leverans, bra service 😜

John L

2024-05-08

Köpare

2024-04-26

Väldigt nöjd med produkten och leverans med stil.

Thomas L

2024-05-07

Köpare

2024-04-25

Tyvärr blev det retur på några varor 

Madelene W

2024-05-06

Köpare

2024-04-23

Köpt ett antal gånger från CoC. Service och leverans alltid i rätt tid

Zoher K

2024-05-06

Köpare

2024-04-24

Utmärkt service och alltid trevliga, snabba att svar samt att produkten var i absolut topp-skick. AAA+ betyg från mig.

Thomas L

2024-05-06

Köpare

2024-04-24

Super bra Care of Carl

Wille G

2024-05-02

Köpare

2024-04-22

Bra service och grym posthanteringen 

Erik K

2024-05-02

Köpare

2024-04-22

Snabb leverans, bra saker, inga konstigheter

Christian J

2024-05-02

Köpare

2024-04-23

.aaaaaaaaaa

Peter D

2024-05-02

Köpare

2024-04-22

Skjortan blev  en perfekt present !!! Den blev en älsklings-skjorta med en gång!!!

Anette F

2024-05-02

Köpare

2024-04-19

Lika bra som alltid

Linus L

2024-05-01

Köpare

2024-04-22

Webbutikens volym, varornas presentation, hela inramningen får mig att inspireras

Björn L

2024-05-01

Köpare

2024-04-20

Snabba leveranser & bra utbud.

Lars D

2024-05-01

Köpare

2024-04-19

Mysig säng som älskas av hunden 

Sandra W

2024-05-01

Köpare

2024-04-18

Bra produkt och snabb leverans!

Håkan S

2024-04-29

Köpare

2024-04-18

Jag är en trogen kunde för Care of Carl och jag alltid nöjd att handla! Mycket av min smak! /M S 

Marcus S

2024-04-26

Köpare

2024-04-15

Choose your delivery country
  • SE
  • SE
  • DK
  • NO
  • FI
  • DE
  • AT
  • IE
  • NL
  • FR
  • CH
  • ES
{ "SE": { "content": "Välkommen till vår svenska butik. ", "usp_list": [ "Fri frakt över 399 kr", "Fri retur", "1-3 dagars leverans" ], "image": "https://www.careofcarl.com/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_SV.png", "cta": "Välj ditt leveransland", "button_text": "Byt land" }, "IE": { "content": "Welcome to our English store! Here's some specific information for international customers.", "usp_list": [ "Free Delivery From €30", "Free returns", "No customs duties" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_EU.png", "cta": "Choose your delivery country", "button_text": "Change country" }, "DK": { "content": "Velkommen til vores danske butik! Her er nogle specifikke oplysninger for Danmark.", "usp_list": [ "Fri fragt over 299;-", "Fri retur", "1-3 dages levering" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_DK.png", "cta": "Vælg dit leveringsland", "button_text": "Skift land" }, "FI": { "content": "Tervetuloa suomalaiseen kauppaamme! Tässä on tiettyjä tietoja Suomelle.", "usp_list": [ "Ilmainen toimitus yli 30€ tilauksille", "Maksuton palautus", "Toimitusaika 2-5 pv" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_FI.png", "cta": "Valitse toimitusmaasi", "button_text": "Vaihda maata" }, "NL": { "content": "Welkom in onze Nederlandse winkel! Hier is wat specifieke informatie voor Nederland.", "usp_list": [ "Gratis bezorging vanaf €30", "Gratis retour", "Geen inklaringskosten" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_EU.png", "cta": "Kies uw bezorgland", "button_text": "Verander van land" }, "DE": { "content": "Willkommen in unserem deutschen Shop! Hier sind einige spezifische Informationen für Deutschland.", "usp_list": [ "Standardversand frei ab 30 Euro Bestellwert", "Kostenlose Rücksendung", "Keine Zollgebühren" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_DE.png", "cta": "Wählen Sie Ihr Lieferland", "button_text": "Land ändern" }, "AT": { "content": "Willkommen in unserem österreichischen Shop! Hier sind einige spezifische Informationen für Österreich.", "usp_list": [ "Standardversand frei ab 30 Euro Bestellwert", "Kostenlose Rücksendung", "Keine Zollgebühren" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_AT.png", "cta": "Wählen Sie Ihr Lieferland", "button_text": "Land ändern" }, "ES": { "content": "¡Bienvenido a nuestra tienda española! Aquí tienes información específica para España.", "usp_list": [ "Envío gratuito a partir de 30 €", "Devoluciones gratuitas", "Sin derechos de aduana" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_EU.png", "cta": "Elija su país de entrega", "button_text": "Cambiar país" }, "FR": { "content": "Bienvenue dans notre boutique française! Voici des informations spécifiques pour la France.", "usp_list": [ "Livraison gratuite à partir de 30 €", "Retours gratuits", "Pas de frais de douane" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_EU.png", "cta": "Choisissez votre pays de livraison", "button_text": "Changer de pays" }, "IT": { "content": "Benvenuti nel nostro negozio italiano! Ecco alcune informazioni specifiche per l'Italia.", "usp_list": [ "Spedizione gratuita oltre 399 kr", "Reso gratuito", "Nessun dazio doganale" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_EU.png", "cta": "Scegli il tuo paese di consegna", "button_text": "Cambia paese" }, "NO": { "content": "Velkommen til vår norske butikk! Her er litt spesifikk informasjon for Norge.", "usp_list": [ "Fri frakt over 399,-", "Fri retur", "1-4 dagers levering" ], "image": "/dokument/bibliotek/Image/Bilder/Hemsida/Footer/country_select_NO.png", "cta": "Velg ditt leveringsland", "button_text": "Bytt land" } }