Carl Magazine

Arvet, nuet och framtiden för det bergsklättrande familjeföretaget La Sportiva

Beläget bland de höga topparna i de italienska Dolomiterna ligger födelseplatsen för ett företag som blivit synonymt med prestation och passion för friluftslivet. La Sportiva förkroppsligar utforskandets och hantverkets anda, ett arv som omsorgsfullt har odlats av familjen Delladio som grundade företaget för nästan ett sekel sedan.
Foto: Matteo Bianchessi Text: David Brink
Arvet, nuet och framtiden för det bergsklättrande familjeföretaget La Sportiva

La Sportiva har sedan starten varit kända för att tillhandahålla skor för nästan alla tänkbara bergsaktiviteter. De har varit det främsta valet för bergsidrottsutövare och klätterexpeditioner ända upp till Mount Everests topp.

På senare år har intresset för friluftsliv exploderat. Människor tillbringar mycket mer tid med olika friluftsaktiviteter, industrin blomstrar och efterfrågan på tekniska produkter har skjutit i höjden. Att uppleva denna förändring i relationen till naturen och reagera på de utmaningar som naturligt följer måste vara intressant för ett företag som säkerligen har stött på många stora hinder under de senaste hundra åren sedan företaget grundades 1928 av Narciso Delladio.
Vi fick möjligheten att ta del av La Sportivas historia i deras fabrik i Ziano di Fiemme, en charmig liten bergsby, långt borta från storstädernas industriella stoj i de norditalienska Poslätterna. Nästan dold från omvärlden, belägen i en vacker naturmiljö i gröna dalar omgivna av höga berg, kan man inte låta bli att undra hur det är möjligt att driva ett globalt, marknadsledande företag på en så avskild plats. Vi fick chansen att utforska denna fascination och ställa några frågor till Francesco Delladio om det förflutna, nuet och framtiden för La Sportiva.

Francesco Delladio i omsulnings-laboratoriet.

Francesco Delladio representerar den fjärde generationen av familjen Delladio i La Sportiva. Uppväxt i La Sportivas företagsanda, sida vid sida med människorna som arbetade på La Sportiva och som han fortfarande arbetar tillsammans med idag.

"För mig betyder La Sportiva passion, familj och framför allt hemma."

De senaste tre åren har Francesco arbetat som produktchef för klättring, bergsklättring och instegssko-kategorier; kärnverksamheterna för varumärket och inte minst produktkategorierna med mest historia och arv. Och för ett företag som fortfarande är 100 procent familjeägt är arv och passion pelare som dagligen stödjer och leder honom och hans kollegor.

Friluftslivet är i ständig utveckling. Hur ser du på denna utveckling och vad gör ni för att anpassa er till förändringarna?

– Vi föddes och växte upp i bergen, så vi känner väl till det välbefinnande som en enkel promenad i skogen eller en klättring på en klippa kan medföra. Hastigheten och komplexiteten i den nuvarande världen har lett många människor till att upptäcka den utomhusmiljö som är så slående vacker och avkopplande.

Vi har bevittnat en boom i friluftsmarknaden de senaste 10 åren, fortsätter Francesco. Områden som fjällvandring och bergslöpning har nästan blivit mainstream-sporter. Klättring har gått från att vara en nischsport utövad av mycket få till en trendig sport, och den expanderar dag för dag i stora städer tack vare klättergym. Även toppturer har upplevt en renässans som lockar tusentals nya användare.


"Det viktigaste för ett företag som brinner för bergen är att förmedla en respekt till miljön till sina användare."


– Det är underbart att se hur allt fler människor blir passionerade för det vi älskar, men det är avgörande att få dem att förstå att bergen, skogarna och klätterväggarna måste respekteras och vårdas för att kunna njutas av dem som kommer efter oss. Jag anser att detta är en grundläggande roll för alla företag inom friluftssektorn.

Vilken utmaning är du personligen mest motiverad att ta dig an och försöka lösa?

– La Sportiva vill lyckas med att utvecklas och anpassa oss till världsmarknaden och behoven, förbli en referenspunkt för alla bergssportsentusiaster runt om i världen, och utveckla produkter som låter våra användare uppleva bergen säkert och med passion. Allt detta måste dock göras samtidigt som vi bevarar våra värden, värdena för ett familjeföretag, rotat och extremt bundet till det territorium där det föddes. Samtidigt sporras vi av en önskan att söka oexploaterade vägar där vi lyckas överraska.


"Vi vill förbli en referenspunkt för alla bergsportsentusiaster."


– Att kombinera dessa två mål är en spännande utmaning men inte en enkel sådan. Vi måste möta framtiden samtidigt som vi minns den väg som företaget och dess anställda redan har tagit under de senaste 95 åren.

Min syster och jag har naturligt ärvt många egenskaper och värden från tidigare generationer. Våra kollegor har också inspirerats av företagets historia, berättelserna om våra produkter och om de atleter som har gjort historia inom bergsklättring med våra produkter. Jag tror att en sorts magisk formel har skapats inom La Sportiva, ett recept genom vilket DNA:t som har format vårt företag under de senaste 95 åren nu andas och tolkas av dem som utvecklar produkter för framtiden.

Hållbarhet blir ett allt viktigare ämne i vår bransch. Hur närmar sig La Sportiva hållbarhet i sina produkter och verksamheter?

– Hållbarhetsbanan för La Sportiva består av olika pelare: produkt, värdekedja, miljö, socialt och styrning. Reparation och regenerering av produkter är idag en av de starkaste nycklarna till att uppnå mer hållbara produkter med längre livscykler. Enligt en livscykelanalys vi genomförde, kan en omsulning av en klättersko låta oss undvika ungefär 90% av CO2-utsläppen jämfört med att producera en ny.

Omsulning har alltid varit en del av La Sportivas DNA.

– När La Sportiva grundades 1928, brukade min gammelfarfar Narciso huvudsakligen omsula och reparera stövlar för skogshuggare och bergsarbetare i Fiemme- och Fassadalen. Med tillväxten av klättring har efterfrågan på omsulning ökat exponentiellt. För att kunna erbjuda en mer snabb och tidsenlig service startade vi därför ett utbildningsprogram som erbjuds till de bästa skomakarna i Europa.

Francesco fortsätter:

Från och med oktober 2023 har vår omsule- och reparationsverkstad flyttat till en ny byggnad, intill vår fabrik i Ziano, för att kunna ytterligare öka servicenivån. Detta är en verkstad där våra kunders skor omsulas av våra bästa hantverkare, som endast använder råmaterial, läster och maskiner identiska med dem som används under tillverkningen.

Hur känns det att föra vidare ett företag med ett så gediget arv?


– Det finns definitivt en stark känsla av ansvar. Ansvar för mina kollegor, för Val di Fiemme-samhället (dalen där La Sportiva fortfarande är baserat idag och där de producerar sina klätterskor och bergskängor reds. anm), och ansvar för de generationer som föregick min.

Dessa tre generationer har lyckats, med hårt arbete och passion, skapa något unikt och nästan magiskt.

– Min syster och jag har turen att ha ärvt, på ett helt spontant och naturligt sätt, de värden som grundade och fick företaget att växa. Det finns många utmaningar för att fortsätta hålla dessa värden starka och levande, men lyckligtvis är detta fortfarande något som vi upplever som motiverande.
Upptäck produkter från La Sportiva
4.80/5 13636 Recensioner

mycket bra kvalitet

Lars A

2026-07-25

Köpare

2026-07-16

Det känns att det är hög kvalitet!

Tony J

2026-07-23

Köpare

2026-07-14

Helt otrolig jacka i skönt, svalt tyg. Detaljarbetet är helt fantastiskt bra! Ett av mina bästa köp på CofC

Bengt R

2026-07-23

Köpare

2026-07-14

Har alltid ett fantastiskt sortiment och är väldigt snabba på att leverera!

Jan-Erik L

2026-07-23

Köpare

2026-07-14

Lätt att hitta det man söker, bra info om varorna och snabb leverans.

Hans S

2026-07-23

Köpare

2026-07-13

Snabbaste leverans jag varit med om. Fick varan dagen efter jag beställt. Hatten är perfekt.

Matthias L

2026-07-23

Köpare

2026-07-14

Alltid snabb och smidig leverans.

Magnus R

2026-07-23

Köpare

2026-07-14

Bra passform och känsla när man har på sig shortsen.

Andreas H

2026-07-22

Köpare

2026-07-13

Riktigt bra med fack och rymlig, samt snyggt med det matta svarta

Björn S

2026-07-22

Köpare

2026-07-13

Bra kvalitet. Normal i storlek

Ulrik T

2026-07-22

Köpare

2026-07-13

Helt nöjd.

Urban A

2026-07-22

Köpare

2026-07-13

Mycket fin. Enkelt att handla. Mycket fint inslagen!

Maria N

2026-07-21

Köpare

2026-07-09

Bra service ,snabb leverans. Håller ribban högt sedan många år tillbaka.

Dilshad A

2026-07-19

Köpare

2026-07-10

Ett enkelt sätt att handla.

Jörgen J

2026-07-19

Köpare

2026-07-10

Enkelt att hitta rätt plagg och snabb och pålitlig leverans.

Josef B

2026-07-19

Köpare

2026-07-10

Bra service och snabb leverans

JOHAN R

2026-07-17

Köpare

2026-07-08

Det gick toppen. Varorna kom snabbt och motsvarade förväntningarna

Malin J

2026-07-16

Köpare

2026-07-07

Supernöjd både på urvalet, servicen och den snabba leveransen.

Thomas E

2026-07-16

Köpare

2026-07-07

Superupplevelse!

Gustaf N

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Otroligt snygg. Man känner sig välklädd även med paraply.

Mikael S

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Smidigt o enkelt

Robert G

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Köpte pre-owned väska som var i otroligt fint skick. Bra service och snabb leverans!

Sanna H

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Magiskt i vanlig ordning.

Simon B

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Bra enkel service vid retur, samt snabb leverans.

Magnus O

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Som vanligt snabbt och rätt, trevligt o handla!

Magnus U

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Love it with all it’s space and hidden pockets. The pocket on the strap is big enough to fit a passport and a mobile phone.

Martina S

2026-07-15

Köpare

2026-07-06

Sjukt bra service!

Filip A

2026-07-12

Köpare

2026-07-03

Stone Island är kvalitet. Snabb leverans som vanligt.

Roger S

2026-07-11

Köpare

2026-07-02

Fantastiskt urval, snabb leverans och fri retur om så skulle behövas.

Bengt R

2026-07-11

Köpare

2026-07-01

Super!

Johan W

2026-07-10

Köpare

2026-07-01