Fri frakt över 399 kr Fri retur 1–3 dagars leverans

Carl Magazine

Private White V.C. - Stolt engelskt hantverk, med historia

I raden av Engelska tillverkare vi besökt, har turen nu kommit till Private White V.C. i Manchester. Grundat av en krigshjälte från första världskriget och tillverkare av några av Englands intressantaste och bästa ytterplagg.
Foto: Evelina Svantesson Text: Mikael Vallin
Private White V.C. - Stolt engelskt hantverk, med historia
Vi står på Bryssels flygplats, en kort tid efter ett av terrorattentaten som skakade Europa på samma plats. Vi är på väg till Manchester för att besöka Private White V.C., grundat av Jack White som under första världskriget förärades Englands högsta militära utmärkelse, the Victoria Cross för hjältemod i strid. På egen hand räddade han livet på sitt befäl och bärgade ovärderlig utrustning då hans pluton besköts med tung eld när de skulle korsa en flod i Mesopotamien. En anda som idag fortfarande genomsyrar designen och styrkan i de fantastiska ytterplagg företaget levererar.

Väl i Manchester skiner solen då vi hämtas upp av Ryan Gray, som skämtsamt försäkrar att man för det mesta kan vänta sig att välkomnas av hällande regn i staden då man anländer som vi gör nu. Under vår bilfärd till fabriken passerar vi Mackintosh gamla fabrikslokaler. Det är ingen slump att man i regionen tillverkar några av världens bästa regnkläder. Idag är det bara Mackintosh, och Private White V.C. som finns kvar.

Private White V.C. har under åren tillverkat kläder för märken som Aquascutum, Burberry och Holland & Holland, men bestämde sig för sex år sedan att lansera plagg under det egna varumärket, vars namn lämpligtvis valdes med Private Jack White i åtanke.

Väl på plats i fabriken välkomnas vi av produktionschefen Michael Stoll, gudfar till ägaren James Eden, som stolt visar upp ett imponerande arkiv av tidningsklipp och föremål ur företagets och fabrikens historia där vi sitter och njuter av en stilla kopp té före vi börjar vår rundtur i fabriken.

Michael Stoll, ägare av Private White V.C.
Michael Stoll, produktionschef på Private White V.C. visar stolt upp företagets arkiv av tidningsurklipp

Vägg med tidningsurklipp

”Det fanns hundratals klädtillverkare i Manchester under nittonhundratalet”, berättar Stoll. ”En efter en flyttade de sin tillverkning till utlandet, men vi har alltid varit envist och fast beslutna att stanna i Manchester där vi har våra rötter och vår stolthet”, förklarar han.

Det råder alltid en varm och familjär känsla när vi träffar folket från Private White V.C. Då vi är där har en av fabrikens tillskärare och hörnstenar i produktionen tyvärr nyligen gått bort. Han var en av dem som arbetat längst tid i fabriken, och det är en förlust av såväl en god vän som en ovärderlig tillgång av kunskap och erfarenhet förklarar Stoll med beundran och sorg i rösten. Begravningen äger rum på eftermiddagen samma dag. Vi välkomnas ändå med öppna armar, och bjuds på en spännande rundtur i fabriken, där historien kan anas i varje trappsteg och takbjälke där vi går.

Sedan lanseringen av det egna varumärket Private White V.C. har såväl prestigefulla varuhus världen över som nischade butiker, specialiserade på herrkonfektion av absolut högsta kvalité, som The Armoury tagit in varumärkets kläder. Designen och inspirationen bygger på ett omfattande arkiv av såväl gamla plagg ur egen produktion, som gamla militära plagg och kläder som använts av yrkesmän där det ställts höga krav på klädernas hållfasthet och funktionalitet.

Fabriken i Manchester
Fabriken i Manchester var tidigare under nittonhundratalet mer än dubbelt så stor, och volymerna av militärkläder som syddes var omfattande. Sedan den tiden har bland annat material som det helt vattentäta bomullstyget Ventile © levt kvar. Tyget användes i RAF-piloternas kläder för att hålla dem varma och torra då de i sin tjänst under andra världskriget utsattes för såväl kyla och hårt regn under sina flygningar, som gjorde att de med jämna mellanrum tvingades landa i engelska kanalen. Fabrikens storlek har idag halverats och produktionsvolymerna minskats, men Ventile används fortfarande i mängder av kläder, däribland i ett av Private White V.C.’s signaturplagg, The Ventile Mac.

Vindsvåning med tillskärningsrum
Fabrikens tillskärningsrum med alla mönstermallar hängandes kring väggarna

Tygbom med tygrulle på
Väl patinerad hållare för tyg i tillskärningsrummet


Vi traskar uppför de nätta kalkstenstrapporna i fabriksbyggnaden, vars lokaler staplats på höjden i tre våningsplan. Högst upp ligger tillskärningsrummet, där precis alla plagg som kommer från Private White V.C. för hand skärs ut. Längs väggarna hänger rader av alla de pappersmönster som ligger till grund för varumärkets olika plagg. En brand skulle vara förödande för mönsterarkivet, men det har överlevt i över ett århundrade.

Tillskärning av tygbitar
Tillskärningen av varumärkets plagg görs mestadels för hand

Bild på bandsåg för tyg
Vart man än vänder sig i fabriken får man en känsla av varumärkets historia och textila arv


Två män står och pratar
Ryan Gray berättar för underteckad om tillverkningsprocessen

Ryan Gray som visar oss runt berättar att ungefär 300 plagg i veckan lämnar fabriken efter den noggranna tillverkningsprocessen. Det är inte möjligt att producera mer i nuläget, med den mängd utrustning, produktionstid och framför allt det hantverkskunnande som krävs för att få fram plagg av den kvalité man levererar. Överallt syns arvet och historien i byggnaden och produktionsutrustningen som fortfarande används. Den enda vägen att exempelvis få upp de rullar med tyg som skall användas för dagen, är en smal materialhiss som löper genom alla fabrikens tre våningsplan.

Hiss schakt
Enda sättet att transportera tyg mellan våningsplanen i fabriken är den smala materialhissen

Tillverkningskvalitet
Som vid så många liknande tidigare fabriksbesök, framstår plaggen Private White V.C. levererar än mer prisvärda för varje produktionsmoment vi ser, och för varje material som vi får se användas i tillverkningen. Kvalitetssäkring sker vid varje produktionsstation där plagget gås igenom, och slutligen även en sista hel genomgång av det färdiga plagget innan det lämnar fabriken. De täta stygnen som med precision, omsorgsfullt sammanfogar de tygstycken som skurits ut med van hand, knapparna som för hand nitas på plats, sömmarna som tejpas med kopparfärgad väv - en teknik som bara finns hos Private White V.C., när det gäller att tejpa Ventile-tyget. Kort förklarat har det sista att göra med att tygets vattentäthet är så effektiv att den även stöter bort de flesta slags lim, vilket gjort att man behövt utveckla en egen teknik för att få limmet att fästa.

Stansning av knapphål
Stansning av knapphål och isättning av knappar görs för hand

Symaskin

Limmad söm

Tekniska och naturliga tyger
För att gå in lite mer på de fina material jag nämner, vill jag gå in ännu lite närmare på tekniska detaljer. Det fantastiska med alla de material Private White V.C. använder, är att vattentätheten i vävarna inte uppnås genom kemikalier, utan helt och hållet genom tygets tekniska egenskaper. I Ventile-väven är trådarna exempelvis tvinnade på ett sådant sätt att de kunnat vävas mycket tätt. När de sedan blir smått fuktiga, gör sättet de tvinnats och vävts på att trådarna i tyget expanderar och gör tyget ännu tätare än i torrt tillstånd. Tyget blir märkbart stelare om man mättar det helt med vatten, vilket dock inte händer när det bara regnar på ett plagg, då vattendropparna rinner av ytan innan tyget blir fullt så vått.

Eco Seam™ är ytterligare en av varumärkets fantastiska tygkvalitéer, som är så lätt och luftig att man kan blåsa mot tyget och känna vinden mot huden när man har ett plagg av tyget på sig. Trots sina luftiga egenskaper har tyget en helt vattentät yta. Även denna lösning är helt och hållet utan någon som helst inblandning av några som helst kemikalier. Tyget är gjort av 100 % bomull, där dess yta har behandlats med laser, som stängt in kväveatomer i fibrerna. Denna behandling försvinner inte heller när plagget tvättas, om och om igen.

Tyg med vattendroppe på
Tygkvalitén Eco Seam™ mycket luftigt och följsam men ändå vattentätt

Alla dessa material är ett naturligt led i produktionen då Private White V.C. är ett mycket miljömedvetet företag, och ständigt arbetar med att förbättra denna strategi. I största möjliga mån försöker man också använda exempelvis lokalproducerad ull, och tyger vävda i närområdet. Allt i samarbete med partners som man har långvariga affärsrelationer med, genom såväl goda som svåra tider.

En kärnprodukt i produktionen är vaxad bomull, som även den naturligtvis vävts och behandlats i England, och som används i ytterligare en av Private White V.C.’s signaturplagg, The Twin Track jacket.

Jacka med dubbla dragkedjor
The Twin Track Jacket ett av Private White V.C. signaturplagg

Prototypskrädderiet och arkivet
Vi fortsätter rundvandringen genom fabrikens prototypskrädderi, där de absolut bästa hantverkarna syr ihop de första provplaggen vid utveckling av nya modeller, och kommer in i en av de för en stil och textilnörd mest fantastiska och spännande rummen i hela verksamheten: Arkivet. Här finns exemplar av i stort sett varje plagg som utvecklats och sytts upp i fabriken, men även kläder som tagits in som inspirationsunderlag i designprocessen.

Bild på docka i prototypskärrderi
Väl sliten docka i Private White V.C. prototypskrädderi

Arkiv med gamla plagg
Företaget arkiv av innehåller allt från klassiska ytterplagg sydda för kända tillverkare till högteknologiska plagg


Allt från överrockar uppsydda för kända tillverkare som exempelvis Aquascutum, till högteknologiska cykeljackor, sydda av fallskärmstyg från utrustningen hos engelska specialstyrkor, som företaget tog fram i ett samarbete med en cykeltillverkare. Vi ser också stora tunga militära överrockar med fårskinnsfoder. Här hämtas idéer och detaljer till nya modeller. Ibland uppdateras ett helt plagg med bättre snitt och kanske en ny krage. Jackan på bilden blev grunden The Jeep Coat, som ni hittar i butiken.

[SLIDER2 START]
[ART NR='13089411r']
[SLIDER2 STOPP]

Tygrullar på tyglager
På tyglagret ligger ruller efter rullar av högteknologiska som klassiska ulltyger

Nästa anhalt blir tyglagret. Rullar av ultralätt ripstopnylon samsas med säckar av ullvadd som bland annat kommer att bli foder i de tidigare nämnda jeeprockarna. Stundtals känns miljön i fabriken som en kombination av ett tekniskt laboratorium, vars resultat inhysts i lokalerna och sömnaden av mycket jordnära klassiskt skräddade plagg av naturmaterial. Allt kryddat med spännande välavvägda snitt och detaljer som skiljer plaggen från de stereotypa urmodellerna, utan att det blir överdrivet eller tar själen ur den ursprungliga designen.

Butiksmiljö
I företagets butiker får man en avskalad och industrell känsla

Burkar med knappar
Detaljer av koppar är något av Private White V.C. signum


Vi landar slutligen i fabrikens by appointment-butik, där en avskalad och sekelskiftes industriellt, grovt och steril yta skapats. Rena tegelväggar kantas av enkla hyllor. Detaljer av koppar är något av Private White V.C.’s signum, och de återfinns i såväl knappar, dragkedjor och öljetter på plagg och skor, som i inredningsdetaljer i konceptbutikerna. Befinner du dig i London vill vi gärna tipsa er om ett besök på 73 Duke Street där varumärkets första fysiska och mycket inspirerande butik finns.

Meny på en gammal pub
Dagen avslutas på en av Manchesters äldsta pubar

För att smälta alla intryck, och få i oss lite sen lunch, sitter vi efter en kort bilfärd i en av Manchesters äldsta pubar. Golvet i den avlånga lokalen lutar ned mot bardisken, på samma sätt som gatan utanför. Michael Stoll är tillbaka med oss efter begravningen och vi skojar om att det är strålande sol och blå himmel i Manchester idag. Normalt regnar det så det nästan skummar på marken, medan Ryan skämtsamt menar att Manchester bara är bra på tre saker: fotboll, regnrockar (för att hålla alla torra), och pubar för att sedan värma sig i. 
4.80/5 13438 Recensioner

Allt kanon bra på café of Carl

Fredrik S

2025-12-09

Köpare

2025-11-28

👌👌

Dennis A

2025-12-06

Köpare

2025-11-27

Bra skick på preowned klockan, som att köpt den ny-upplevelse.

Mattias L

2025-12-06

Köpare

2025-11-24

Snabb leverans, snabb returhantering

Jonny J

2025-12-05

Köpare

2025-11-26

Varan motsvarade helt mina förväntningar. Snabb leverans till brevlådan.

Ann Charlotte K

2025-12-04

Köpare

2025-11-24

Bra pris och snabb leverans, efter kontroll av adressdetaljer,. Kan inte bli bättre!

Jan-Erik L

2025-12-03

Köpare

2025-11-24

Alltid smidigt och snabbt. Hög kvalitet genomgående

Jesper P

2025-12-03

Köpare

2025-11-24

Snabb leverans och återkoppling vid retur.

Hendrik S

2025-11-30

Köpare

2025-11-21

Meget rask levering og luksusvarer hver gang! Flott pakketert.

Mohammed S

2025-11-28

Köpare

Henri R

2025-11-28

Köpare

Schnelle Lieferung und immer schöne Dinge

Thomas S

2025-11-28

Köpare

Sören G

2025-11-28

Köpare

Riktig størrelsesanbefaling og kjapp levering.

Stian A

2025-11-28

Köpare

Almudena B

2025-11-28

Köpare

Hochwertige Ware, ebensolche Verpackung und Lieferung

Peter F

2025-11-27

Köpare

Mats E

2025-11-27

Köpare

Fantastisk vest, tilpas varm og med lækre detaljer, fin pasform, lidt lang men i øvrigt super!

Nicolai D

2025-11-27

Köpare

Mario S

2025-11-27

Köpare

Marcus J

2025-11-27

Köpare

Timm I

2025-11-27

Köpare

Trond D

2025-11-27

Köpare

Mathias T

2025-11-27

Köpare

Nicoletta T

2025-11-27

Köpare

Lisbeth S

2025-11-27

Köpare

Rask levering av kvalitetsvarer!

Knut B

2025-11-26

Köpare

Problemfritt, som så mange ganger før.

Joakim Th. A

2025-11-26

Köpare

Prodotto come da premesse. Rapida la consegna

Francesco R

2025-11-26

Köpare

Sjoerd P

2025-11-26

Köpare