Carl Magazine

Private White V.C. - Stolt engelskt hantverk, med historia

I raden av Engelska tillverkare vi besökt, har turen nu kommit till Private White V.C. i Manchester. Grundat av en krigshjälte från första världskriget och tillverkare av några av Englands intressantaste och bästa ytterplagg.
Foto: Evelina Svantesson Text: Mikael Vallin
Private White V.C. - Stolt engelskt hantverk, med historia
Vi står på Bryssels flygplats, en kort tid efter ett av terrorattentaten som skakade Europa på samma plats. Vi är på väg till Manchester för att besöka Private White V.C., grundat av Jack White som under första världskriget förärades Englands högsta militära utmärkelse, the Victoria Cross för hjältemod i strid. På egen hand räddade han livet på sitt befäl och bärgade ovärderlig utrustning då hans pluton besköts med tung eld när de skulle korsa en flod i Mesopotamien. En anda som idag fortfarande genomsyrar designen och styrkan i de fantastiska ytterplagg företaget levererar.

Väl i Manchester skiner solen då vi hämtas upp av Ryan Gray, som skämtsamt försäkrar att man för det mesta kan vänta sig att välkomnas av hällande regn i staden då man anländer som vi gör nu. Under vår bilfärd till fabriken passerar vi Mackintosh gamla fabrikslokaler. Det är ingen slump att man i regionen tillverkar några av världens bästa regnkläder. Idag är det bara Mackintosh, och Private White V.C. som finns kvar.

Private White V.C. har under åren tillverkat kläder för märken som Aquascutum, Burberry och Holland & Holland, men bestämde sig för sex år sedan att lansera plagg under det egna varumärket, vars namn lämpligtvis valdes med Private Jack White i åtanke.

Väl på plats i fabriken välkomnas vi av produktionschefen Michael Stoll, gudfar till ägaren James Eden, som stolt visar upp ett imponerande arkiv av tidningsklipp och föremål ur företagets och fabrikens historia där vi sitter och njuter av en stilla kopp té före vi börjar vår rundtur i fabriken.

Michael Stoll, ägare av Private White V.C.
Michael Stoll, produktionschef på Private White V.C. visar stolt upp företagets arkiv av tidningsurklipp

Vägg med tidningsurklipp

”Det fanns hundratals klädtillverkare i Manchester under nittonhundratalet”, berättar Stoll. ”En efter en flyttade de sin tillverkning till utlandet, men vi har alltid varit envist och fast beslutna att stanna i Manchester där vi har våra rötter och vår stolthet”, förklarar han.

Det råder alltid en varm och familjär känsla när vi träffar folket från Private White V.C. Då vi är där har en av fabrikens tillskärare och hörnstenar i produktionen tyvärr nyligen gått bort. Han var en av dem som arbetat längst tid i fabriken, och det är en förlust av såväl en god vän som en ovärderlig tillgång av kunskap och erfarenhet förklarar Stoll med beundran och sorg i rösten. Begravningen äger rum på eftermiddagen samma dag. Vi välkomnas ändå med öppna armar, och bjuds på en spännande rundtur i fabriken, där historien kan anas i varje trappsteg och takbjälke där vi går.

Sedan lanseringen av det egna varumärket Private White V.C. har såväl prestigefulla varuhus världen över som nischade butiker, specialiserade på herrkonfektion av absolut högsta kvalité, som The Armoury tagit in varumärkets kläder. Designen och inspirationen bygger på ett omfattande arkiv av såväl gamla plagg ur egen produktion, som gamla militära plagg och kläder som använts av yrkesmän där det ställts höga krav på klädernas hållfasthet och funktionalitet.

Fabriken i Manchester
Fabriken i Manchester var tidigare under nittonhundratalet mer än dubbelt så stor, och volymerna av militärkläder som syddes var omfattande. Sedan den tiden har bland annat material som det helt vattentäta bomullstyget Ventile © levt kvar. Tyget användes i RAF-piloternas kläder för att hålla dem varma och torra då de i sin tjänst under andra världskriget utsattes för såväl kyla och hårt regn under sina flygningar, som gjorde att de med jämna mellanrum tvingades landa i engelska kanalen. Fabrikens storlek har idag halverats och produktionsvolymerna minskats, men Ventile används fortfarande i mängder av kläder, däribland i ett av Private White V.C.’s signaturplagg, The Ventile Mac.

Vindsvåning med tillskärningsrum
Fabrikens tillskärningsrum med alla mönstermallar hängandes kring väggarna

Tygbom med tygrulle på
Väl patinerad hållare för tyg i tillskärningsrummet


Vi traskar uppför de nätta kalkstenstrapporna i fabriksbyggnaden, vars lokaler staplats på höjden i tre våningsplan. Högst upp ligger tillskärningsrummet, där precis alla plagg som kommer från Private White V.C. för hand skärs ut. Längs väggarna hänger rader av alla de pappersmönster som ligger till grund för varumärkets olika plagg. En brand skulle vara förödande för mönsterarkivet, men det har överlevt i över ett århundrade.

Tillskärning av tygbitar
Tillskärningen av varumärkets plagg görs mestadels för hand

Bild på bandsåg för tyg
Vart man än vänder sig i fabriken får man en känsla av varumärkets historia och textila arv


Två män står och pratar
Ryan Gray berättar för underteckad om tillverkningsprocessen

Ryan Gray som visar oss runt berättar att ungefär 300 plagg i veckan lämnar fabriken efter den noggranna tillverkningsprocessen. Det är inte möjligt att producera mer i nuläget, med den mängd utrustning, produktionstid och framför allt det hantverkskunnande som krävs för att få fram plagg av den kvalité man levererar. Överallt syns arvet och historien i byggnaden och produktionsutrustningen som fortfarande används. Den enda vägen att exempelvis få upp de rullar med tyg som skall användas för dagen, är en smal materialhiss som löper genom alla fabrikens tre våningsplan.

Hiss schakt
Enda sättet att transportera tyg mellan våningsplanen i fabriken är den smala materialhissen

Tillverkningskvalitet
Som vid så många liknande tidigare fabriksbesök, framstår plaggen Private White V.C. levererar än mer prisvärda för varje produktionsmoment vi ser, och för varje material som vi får se användas i tillverkningen. Kvalitetssäkring sker vid varje produktionsstation där plagget gås igenom, och slutligen även en sista hel genomgång av det färdiga plagget innan det lämnar fabriken. De täta stygnen som med precision, omsorgsfullt sammanfogar de tygstycken som skurits ut med van hand, knapparna som för hand nitas på plats, sömmarna som tejpas med kopparfärgad väv - en teknik som bara finns hos Private White V.C., när det gäller att tejpa Ventile-tyget. Kort förklarat har det sista att göra med att tygets vattentäthet är så effektiv att den även stöter bort de flesta slags lim, vilket gjort att man behövt utveckla en egen teknik för att få limmet att fästa.

Stansning av knapphål
Stansning av knapphål och isättning av knappar görs för hand

Symaskin

Limmad söm

Tekniska och naturliga tyger
För att gå in lite mer på de fina material jag nämner, vill jag gå in ännu lite närmare på tekniska detaljer. Det fantastiska med alla de material Private White V.C. använder, är att vattentätheten i vävarna inte uppnås genom kemikalier, utan helt och hållet genom tygets tekniska egenskaper. I Ventile-väven är trådarna exempelvis tvinnade på ett sådant sätt att de kunnat vävas mycket tätt. När de sedan blir smått fuktiga, gör sättet de tvinnats och vävts på att trådarna i tyget expanderar och gör tyget ännu tätare än i torrt tillstånd. Tyget blir märkbart stelare om man mättar det helt med vatten, vilket dock inte händer när det bara regnar på ett plagg, då vattendropparna rinner av ytan innan tyget blir fullt så vått.

Eco Seam™ är ytterligare en av varumärkets fantastiska tygkvalitéer, som är så lätt och luftig att man kan blåsa mot tyget och känna vinden mot huden när man har ett plagg av tyget på sig. Trots sina luftiga egenskaper har tyget en helt vattentät yta. Även denna lösning är helt och hållet utan någon som helst inblandning av några som helst kemikalier. Tyget är gjort av 100 % bomull, där dess yta har behandlats med laser, som stängt in kväveatomer i fibrerna. Denna behandling försvinner inte heller när plagget tvättas, om och om igen.

Tyg med vattendroppe på
Tygkvalitén Eco Seam™ mycket luftigt och följsam men ändå vattentätt

Alla dessa material är ett naturligt led i produktionen då Private White V.C. är ett mycket miljömedvetet företag, och ständigt arbetar med att förbättra denna strategi. I största möjliga mån försöker man också använda exempelvis lokalproducerad ull, och tyger vävda i närområdet. Allt i samarbete med partners som man har långvariga affärsrelationer med, genom såväl goda som svåra tider.

En kärnprodukt i produktionen är vaxad bomull, som även den naturligtvis vävts och behandlats i England, och som används i ytterligare en av Private White V.C.’s signaturplagg, The Twin Track jacket.

Jacka med dubbla dragkedjor
The Twin Track Jacket ett av Private White V.C. signaturplagg

Prototypskrädderiet och arkivet
Vi fortsätter rundvandringen genom fabrikens prototypskrädderi, där de absolut bästa hantverkarna syr ihop de första provplaggen vid utveckling av nya modeller, och kommer in i en av de för en stil och textilnörd mest fantastiska och spännande rummen i hela verksamheten: Arkivet. Här finns exemplar av i stort sett varje plagg som utvecklats och sytts upp i fabriken, men även kläder som tagits in som inspirationsunderlag i designprocessen.

Bild på docka i prototypskärrderi
Väl sliten docka i Private White V.C. prototypskrädderi

Arkiv med gamla plagg
Företaget arkiv av innehåller allt från klassiska ytterplagg sydda för kända tillverkare till högteknologiska plagg


Allt från överrockar uppsydda för kända tillverkare som exempelvis Aquascutum, till högteknologiska cykeljackor, sydda av fallskärmstyg från utrustningen hos engelska specialstyrkor, som företaget tog fram i ett samarbete med en cykeltillverkare. Vi ser också stora tunga militära överrockar med fårskinnsfoder. Här hämtas idéer och detaljer till nya modeller. Ibland uppdateras ett helt plagg med bättre snitt och kanske en ny krage. Jackan på bilden blev grunden The Jeep Coat, som ni hittar i butiken.

[SLIDER2 START]
[ART NR='13089411r']
[SLIDER2 STOPP]

Tygrullar på tyglager
På tyglagret ligger ruller efter rullar av högteknologiska som klassiska ulltyger

Nästa anhalt blir tyglagret. Rullar av ultralätt ripstopnylon samsas med säckar av ullvadd som bland annat kommer att bli foder i de tidigare nämnda jeeprockarna. Stundtals känns miljön i fabriken som en kombination av ett tekniskt laboratorium, vars resultat inhysts i lokalerna och sömnaden av mycket jordnära klassiskt skräddade plagg av naturmaterial. Allt kryddat med spännande välavvägda snitt och detaljer som skiljer plaggen från de stereotypa urmodellerna, utan att det blir överdrivet eller tar själen ur den ursprungliga designen.

Butiksmiljö
I företagets butiker får man en avskalad och industrell känsla

Burkar med knappar
Detaljer av koppar är något av Private White V.C. signum


Vi landar slutligen i fabrikens by appointment-butik, där en avskalad och sekelskiftes industriellt, grovt och steril yta skapats. Rena tegelväggar kantas av enkla hyllor. Detaljer av koppar är något av Private White V.C.’s signum, och de återfinns i såväl knappar, dragkedjor och öljetter på plagg och skor, som i inredningsdetaljer i konceptbutikerna. Befinner du dig i London vill vi gärna tipsa er om ett besök på 73 Duke Street där varumärkets första fysiska och mycket inspirerande butik finns.

Meny på en gammal pub
Dagen avslutas på en av Manchesters äldsta pubar

För att smälta alla intryck, och få i oss lite sen lunch, sitter vi efter en kort bilfärd i en av Manchesters äldsta pubar. Golvet i den avlånga lokalen lutar ned mot bardisken, på samma sätt som gatan utanför. Michael Stoll är tillbaka med oss efter begravningen och vi skojar om att det är strålande sol och blå himmel i Manchester idag. Normalt regnar det så det nästan skummar på marken, medan Ryan skämtsamt menar att Manchester bara är bra på tre saker: fotboll, regnrockar (för att hålla alla torra), och pubar för att sedan värma sig i. 
4.80/5 13557 Recensioner

I don&amp#x27t know. It just felt good. Delivery was fast. Packaging was luxurious.

Jasenko S

2026-04-30

Köpare

2026-04-19

Snabbt, smidigt, bra sortiment.

Petter C

2026-04-29

Köpare

2026-04-20

Det bästa och mest bekväm och lätt skor jag haft,Jag är så glad att jag köpte dem.

Siavash H

2026-04-29

Köpare

2026-04-14

mkt. bra kvalité, men den är stor i storlek

Hans O

2026-04-29

Köpare

2026-04-20

Snabb och bra leverans, stort utbud men dom bör fundera på att ta in Skjortor i Slimline från Stenströms igen. :)

Patrik S

2026-04-29

Köpare

2026-04-20

Snabbt och smidigt

Christofer A

2026-04-26

Köpare

2026-04-17

Snabb leverans

Inger N

2026-04-26

Köpare

2026-04-17

Helt nöjd med produkten.

Jörgen L

2026-04-25

Köpare

2026-04-16

Smidigt, både frakt o retur

Daniel O

2026-04-23

Köpare

2026-04-13

Alltid bra service och kvalite på deras produkter

Fredrik N

2026-04-22

Köpare

2026-04-12

Mycket bra väst. Snabb leverans.

Paul F

2026-04-22

Köpare

2026-04-13

Det mesta är väldigt bra men eventuell återbetalning &amp leverans tar väsentligt längre tid än förr.........

Laage P

2026-04-22

Köpare

2026-04-13

Bra pris på produkten jag var ute efter, samt snabb och snygg leverans. Supernöjd!!

Linda I

2026-04-21

Köpare

2026-04-12

Köpte ett likadant för 15 år sedan vilket jag använt praktiskt taget dagligen sedan dess. Nu gick det till slut sönder så jag satsar på ett nytt!

Anders B

2026-04-20

Köpare

2026-04-07

Jag har genomgående fått snabb och vänlig service men köpet i sin helhet krävde en retur och annat fix innan allt blev klart. Självklart hade jag önskat att köpet hade varit perfekt från start utan behov av kundsupport, så därav drar jag ner betyget till en 4a. Men supporten jag fått har varit toppen!

Manuel E

2026-04-18

Köpare

2026-04-09

Över förväntan

Reijo F

2026-04-18

Köpare

2026-04-09

Man blir glad när man öppnar paketen, tyvärr passade inte skorna från pre-owned men de var verkligen i superbt skick!

Peter O

2026-04-17

Köpare

2026-04-07

Allt är kanonbra

Dennis A

2026-04-17

Köpare

2026-04-08

Care of Carl branschens kortaste leveranstider. Trevligt handskrivet meddelade i paketen. Utbudet av varor i världsklass.

John-Olof L

2026-04-17

Köpare

2026-04-08

Superfin kostym som jag köpte i pre-owned sektionen. Lite synd att det inte följde med någon form av förvaringssystem till kostymen.

Edvin P

2026-04-16

Köpare

2026-04-07

Superbra

Gustaf P

2026-04-16

Köpare

2026-04-07

Snabb leverans, däremot tog en retur lång tid att slutföra.

Ingemar D

2026-04-16

Köpare

2026-04-07

Riktig snabb leverans

David S

2026-04-16

Köpare

2026-04-07

Snabbt enkelt och bra produkter

Mildred R

2026-04-11

Köpare

2026-03-31

Sååååå sköna! Passar mina föttter extra bra dånade är lite bredare framtill

Ulf I

2026-04-10

Köpare

2026-04-01

Allt fungerade top notch, precis som vanligt!

Mikael H

2026-04-09

Köpare

2026-03-31

Snabb leverans, bra varsomhelst beskrivning stämmer

Paulina A

2026-04-08

Köpare

2026-03-30

Enkelt och snabbt.

Fredrik S

2026-04-08

Köpare

2026-03-30

Jättebra på alla sätt! Så nöjd!

Alfredh Ö

2026-04-06

Köpare

2026-03-27

Värdefull information inför val av storlek. Snabb leverans med extra allt!

Lena L

2026-04-05

Köpare

2026-03-27