
3 klassiker att läsa i sommar

Text: Camilla Åsedal
foto: Adlibris & Patrik Hagborg
På Care of Carl har vi en förkärlek till klassiker – vare sig det gäller herrekipering eller litteratur. Är det dags att börja beta av klassikerlistan och ta ikapp för gammal obefintlig läsning? I den här artikeln tipsar vi om tre klassiker som både speglar sin tid och säger något om vår egen. Från det glittrande 20-talets förlorade drömmar till en satirisk fabel om maktens mekanismer – och en skräcktitel som fullbordar listan. Läs i hammocken eller lyssna i solstolen och börja beta av böckerna redan nu.
Den store Gatsby, F. Scott Fitzgerald (The great Gatsby)

Kanske har du redan sett filmen med samma namn, där Leonardo DiCaprio spelar huvudrollen som den mystiske nouveau riche-miljonären Gatsby. Romanen Den store Gatsby gavs ut 1925 och är skriven av F. Scott Fitzgerald – en av den amerikanska litteraturens mest ikoniska författare. Vi får följa Nick Carraway, som flyttar till Long Island och blir granne med Gatsby, en excentrisk och stenrik man som fyller sitt palats med glittrande fester. I jazzerans era, mitt bland lyx, flärd och champagne, döljer sig ett mörkare djup – en berättelse om längtan, förlorad kärlek och den amerikanska drömmen som kanske inte är så gyllene som den verkar. Boken är starkt inspirerad av Fitzgeralds eget liv och fångar en tidsepok präglad av yta, pengar och stora drömmar.
Inspireras av Gatsbys stil
Frankenstein, Mary Shelley

Frankenstein är en bok skriven av skräckförfattaren Mary Shelley och gavs ut 1818. Mary Shelleys föräldrar, William Godwin och Mary Wollstonecraft, var också välkända författare. Skräckgenren blommade ut under romantiken tidigt 1800-tal, och efter nattliga samtal med maken och poeten Percy Bysshe Shelley och vännen Lord Byron växte romanen fram och har idag blivit en litterär klassiker.
Många tror felaktigt att Frankenstein syftar på monstret, men faktum är att boken handlar om vetenskapsmannen Victor Frankenstein som experimenterar fram en varelse i hopp om att bringa liv i de döda. Varelsen börjar leva, Frankenstein flyr sedermera och monstret får leva på egen hand och försöker lära känna människorna och världen han nu befinner sig i. Vad händer när människan skapar liv åt materia, och sedan vänder den ryggen? Ska människan härska över naturen, eller tvärtom? En bok som, trots sina 200 år på nacken, känns samtida inte minst idag när vi står inför liknande frågor kring AI och mänskligt ansvar och människan kontra naturen.
Djurfarmen, George Orwell (The Animal farm)

George Orwell, eller Eric Arthur Blair som han egentligen hette, var en författare, journalist, essäist och kritiker verksam under 1930- och 40-talet. Hans verk utmärks av ett rakt språk, skarp samhällskritik och hans engagemang för demokratisk socialism. Du har kanske hört talas om boken 1984, den dystopiska romanen från 1949? Djurfarmen är ett annat Orwellskt mästerverk, utgivet 1945, strax efter andra världskriget.
Vanvårdade djur tar makten över en gård och drömmer om en plats där alla ska vara jämlikar, utan en bonde som bestämmer. Men maktlystenheten tar över och läget på bondgården förändras alltmer till en diktatur. Djurfarmen är en satirisk vuxenfabel fylld av idealism, slagord och drömmar om rättvisa och jämlikhet. På sin tid var det en vass satir över stalinismen och diktaturer, men i dag går den att applicera på nästan vilken situation som helst där friheten är hotad, vilket gör den till den tidlösa klassiker som den är.
Vill du fortsätta där du var?
Kundrådgivning
Chatt

Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.
Personlig Stilrådgivning
Vi erbjuder i dagsläget personlig stilrådgivning både via digitala och fysiska kundmöten i anslutning till vårt huvudkontor i Borås.
Om du är intresserad och vill boka en tid med vår personal shopper, skicka ett mail till [email protected] där du också specificerar om du önskar ett digitalt eller fysiskt möte. Vi återkommer med fler detaljer och förslag på tider.
Våra stilrådgivare ser fram emot att ta sig an uppgiften att hjälpa dig uppdatera din garderob och investera i kvalitetsplagg som håller över tid!