Fri frakt och retur - Leverans inom 1-3 dagar
Klicka för att zooma

Edmund Suit Super 120's Wool Navy

Finns även i dessa färger
Grå Blå
Kostymkavaj:
46 48 50 52 54 148 150 152 154
Kostymbyxa:
44 46 48 50 52 54 148 150 152
6 998:-
I lager, 1-3 arbetsdagar
Fri frakt och retur - Leverans inom 1-3 dagar
Detta plagg går att sälja med Pre-owned
Det här plagget går att sälja med Pre-owned. Det innebär att plagget är hållbart, av hög kvalitet samt går att använda om och om igen. Till pre-owned
Du får upp till 500 kr i skrädderibidrag
Vi på Care of Carl är mån om att du som kund ska vara så nöjd som möjligt med passformen på kläderna du köper hos oss. Vi erbjuder därför ersättning om du skulle vara i behov av justering hos skräddare av detta plagg. För att få ersättningen krävs det ett mail med dina bankuppgifter samt en bild på ditt kvitto från skräddaren. Du får sedan pengarna insatt på ditt bankkonto inom 3-5 arbetsdagar. Mer info
Om produkten

Tvåknäppt ullkostym från Oscar Jacobson. Kostymen är tillverkad i super 120's ullväv signerad Vitale Barberis Canonico, en italiensk vävproducent.

  • Produktbeskrivning

      Kavaj
      • Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida. 
      • Två framfickor med lock, en bröstficka samt fyra passpoalfickor på insidan. 

      Byxa
      • Ullbyxa med dragkedjegylf och pressveck.
      • Två framfickor samt två passpoalerade bakfickor.

      Passform
      • Tillhör E-serien, en serie med smal passform.
      • 35 cm i fotvidd i strl 48, extra avsmalnat ben.
      • Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

      Produktens artikelnummer SA000053
  • produktens mått
      Mått i cm4648505254148150152154
      Ärmlängd454546474849495051
      Bröstvidd100102104106108102106108112
      Midjevidd909296100104929698104
      Plagglängd737374757676777879
      Axelmått444445464743444545
      Midja838589939881869094
      Innerben818182838384878788
      Lårvidd606368687063686870
      Knävidd444446464844464648
      Fotvidd353537373835373738
      Se hur vi mäter och översätter storlekar »
  • Tvättråd & material
    • Om Oscar Jacobson

        Gediget hantverk, snillrika detaljer och en tidlös stil utmärker Oscar Jacobson. I en kombination av anglosaxiskt kulturarv, italiensk skräddarkonst och skandinavisk enkelhet gör man högkvalitativa kostymer och kavajer för den medvetne mannen.

        Allt började i den lilla svenska staden Borås med att man 1903 började tillverka arbetskläder. 1908 började Oscar Jacobson tillverka kläder i fördefinierade storlekar istället för att skräddarsy, något som var revolutionerande på sin tid. Under 1920-talet infördes nästa revolutionerande idé – övergången från att en sömmerska gjorde hela kostymen till att man specialiserade sig på ett enskilt moment. En idé som tagit varumärket till den kvalitetsnivå man håller idag.

    • Recensioner
    Mer från Oscar Jacobson

    Gediget hantverk, snillrika detaljer och en tidlös stil utmärker Oscar Jacobson. I en kombination av anglosaxiskt kulturarv, italiensk skräddarkonst och skandinavisk enkelhet gör man högkvalitativa kostymer och kavajer för den medvetne mannen.

    Allt började i den lilla svenska staden Borås med att man 1903 började tillverka arbetskläder. 1908 började Oscar Jacobson tillverka kläder i fördefinierade storlekar istället för att skräddarsy, något som var revolutionerande på sin tid. Under 1920-talet infördes nästa revolutionerande idé – övergången från att en sömmerska gjorde hela kostymen till att man specialiserade sig på ett enskilt moment. En idé som tagit varumärket till den kvalitetsnivå man håller idag.

    Business & Beyond Gå till avdelningen
    Vill du fortsätta där du var?
    Nej, jag vill börja om
    Ja, jag vill fortsätta
    4.75/5 8622 Recensioner

    Snabb och smidigt köp

    Christian F

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-25

    Smidigt och snabb frakt! Najs urval av kläder!

    Måns M

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-26

    Extremt snabb leverans och trevligt bemötande.

    Jonas J

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-26

    Aldrig någonsin några problem med alla mina köp genom åren.

    Mattias F

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-26

    Förtroendegivande nätbutik med snabba och pålitliga leveranser.

    Jonas H

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-26

    Fin tröja och snabb leverans.

    Jane A

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-27

    Alltid bra kläder. Men främst grymt snabb leverans under 24h

    Anton G

    2023-02-07

    Köpare

    2023-01-27

    Bra hemsida, snabb leverans och enkelt att returnera/byta storlek. 5 stars!

    Olle L

    2023-02-06

    Köpare

    2023-01-24

    Otroligt snabb leverans :)

    Kenth W

    2023-02-06

    Köpare

    2023-01-24

    Fick aldrig någon avisering om att paketet var skickat, hade gärna vetat då jag behövde få hem produkten i tid. I övrigt snabbt och smidigt.

    Mikael I

    2023-02-06

    Köpare

    2023-01-24

    Vänligt och professionellt - man blir aldrig besviken!

    Per B

    2023-02-03

    Köpare

    2023-01-24

    Fin service -trevlig personal. Fungerade utmärkt att ta hem 2altrtnstiv och returnera det som inte passade.  Tack trevliga ni????????

    Margaretha N

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-23

    Nätshopping när den är som bäst. Snabb service och alltid utmärkt support vid reklamation eller att exempelvis spåra paket som kommit bort. Alla produkter kommer alltid fint och ordentligt förpackade med förtryckt retursedel och personlig hälsning. Utmärkt!

    Anders l

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-23

    Snabbt och smidigt!

    Johan M

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-24

    Bästa nätbutiken varit kund sedan 2012.

    Kristian T

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-23

    Otroligt snabb service????

    Eva O

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-24

    Leveranstiden är toppen på den vara jag köpt.

    Christer V

    2023-02-02

    Köpare

    2023-01-21

    super snabb leverans

    magnus c

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-22

    Snabbt o rätt som vanligt!

    Lars P

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-23

    Snabb leverans bra produkter 

    Ulf I

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-20

    Superbra! Snabb leverans och varorna motsvarade vad man förväntade sig. 

    Isac A

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-21

    Trevligt bemötande.

    Christina S

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-22

    Bra hantering...men dålig INFO om storlekar vid beställning.

    Peter G

    2023-02-01

    Köpare

    2023-01-21

    Superbra, snabbt, enkelt 

    Maria G

    2023-01-30

    Köpare

    2023-01-17

    CoC alltid bäst

    Aziz U

    2023-01-30

    Köpare

    2023-01-19

    Alltid snabb frakt och en trevlig leveransupplevelse!

    Håkan H

    2023-01-30

    Köpare

    2023-01-18

    Personligt trots näthandel, snabba leveranser och bra produkter.

    Mikael P

    2023-01-26

    Köpare

    2023-01-17

    Bra och snabb leverans 

    Lennart S

    2023-01-26

    Köpare

    2023-01-17

    Helt ojämförbara!

    Sajdin M

    2023-01-26

    Köpare

    2023-01-16

    Välkommen!
    Vill du fortsätta med leveransland Sverige?
    På CareofCarl.se levererar vi endast inom Sverige.
    Välj annars annat leveransland:
    Spara mitt val
    Fortsätt till Sverige »